Czwartek, 18 kwietnia 2024

Słuchawki bezprzewodowe douszne czy dokanałowe? Wady i zalety obu rozwiązań.

27 stycznia 2023

W każdej sytuacji duże słuchawki mogą nie być wygodne. Na przykład trudno jest biegać czy maszerować ze słuchawkami, które całkowicie zakrywają nasze uszy. Z kolei do słuchania muzyki w domu czy grania w gry sprawdzą się solidne zamknięte korpusy. Dobrym rozwiązaniem poprawiającym nasz komfort w podróży jest zastosowanie słuchawek o słusznych rozmiarach i z aktywnym systemem redukcji szumów. Na rynku dostępne są filigranowe rozwiązania, które są małe i lekkie. To świetna opcja dla użytkowników, którzy chcą prowadzić aktywny tryb życia.

Chociaż wszystkie "pchełki" wydają się podobne na powierzchni, ważne jest, aby zwrócić uwagę przy wyborze rodzaju urządzenia. Ważnym czynnikiem są szczegóły konstrukcyjne. Przyjrzyjmy się, czy nasze nowe słuchawki powinny być dokanałowe czy douszne. Główna różnica między tymi dwoma typami tkwi w konstrukcji. Słuchawki dokanałowe pasują bezpośrednio do kanału słuchowego, natomiast słuchawki douszne do małżowiny usznej. Które z nich lepiej odtwarzają dźwięk i zapewniają większy komfort? Każdy typ ma swoje zalety i wady. Poniżej przedstawiamy nasze wskazówki.

Czy słuchawki dokanałowe są skuteczniejsze od słuchawek dousznych?

Uważamy, że słuchawki umieszczone bezpośrednio w kanale słuchowym wytwarzają więcej szczegółów w dźwięku, zarówno w tonach wysokich, jak i niskich. Świst wysokich tonów jest mocniejszy niż niski bas, ale jest też nieco mniej szczegółowy niż w przypadku konstrukcji zamkniętych. Wynika to z mniejszej odległości między głośnikiem a wewnętrznymi uszami użytkownika. Ta ważna zaleta ma też pewne wady.

Podobnie jak producenci, nie zalecamy stosowania konstrukcji dokanałowych przy maksymalnych ustawieniach głośności. Należy pamiętać, że uszkodzenie ucha może być nieodwracalne.

Zdarza się, że "słuchawki" mogą wypadać. Naszym zdaniem wynika to z niemożności dopasowania się słuchawek dokanałowych do ucha. Warto przyjrzeć się zawartości swojego pudełka, czy są tam różne rozmiary silikonowych nakładek. Jeśli mają, możemy być pewni, że wybierzemy odpowiednie dla nas. Jeśli nie mamy znajomego lub rodzinnego foniatry, który pomoże nam dobrać odpowiedni kształt wkładki, należy unikać słuchawek dousznych bez takich akcesoriów. To jest żart.

A co ze słuchawkami dousznymi?

Ta konstrukcja ma znaczną przewagę pod względem uniwersalności i opłacalności. Podobne modele są tańsze niż ich odpowiedniki w słuchawkach "dousznych".

Bardziej otwarta konstrukcja ma potencjał, aby być korzystna lub niekorzystna w zależności od preferencji. Słuchawki douszne są bezpieczniejsze dla narządu słuchu. Rozproszenie natężenia dźwięku w obrębie nausznika wpływa kojąco na stan ucha wewnętrznego. Wygodne poduszki z gąbki są atrakcyjne ze względu na swoje walory prozdrowotne i cenę. Są mniej narażone niż inne poduszki na wypadanie i można je wymienić za niewielką opłatą. Nie wymagają czyszczenia i można je wymienić z zapasem za kilka złotych. Bardziej zaawansowane konstrukcje mają na przykład wyprofilowane nauszniki, które pomagają ustabilizować urządzenie podczas pracy. W środowisku miejskim szybciej usłyszymy dźwięki zewnętrzne, co może - w pewnych okolicznościach - nawet uratować nam życie (np. podczas przechodzenia przez most dla pieszych). Warto dodać, że można go również wykorzystać do wykonywania połączeń głosowych (skype lub telefon).

Na co warto się zdecydować?

W pierwszej kolejności sprawdźmy nasz portfel. Drugim krokiem jest decyzja między jakością dźwięku a naszym zdrowiem. Zakupy możemy robić, jeśli jesteśmy świadomi swoich możliwości i oczekiwań. W żadnej z kategorii nie wspomnieliśmy o podziałach na przewodowe i bezprzewodowe. Te drugie są droższe, ponieważ mają wbudowany moduł bezprzewodowy BT.