Poniedziałek, 22 lipca 2024

Przewodnik po głośnikach - jakie głośniki wybrać?

23 stycznia 2023

Wybór odpowiednich głośników może być trudny. Jakie głośniki wybrać do domu? Które głośniki są najlepsze do komputera? Które z nich do smartfona? A może do kina domowego? Głośniki bezprzewodowe czy przewodowe? Przenośne czy stacjonarne? Jakie są różnice w głośnikach? Jak to wpływa na jakość dźwięku? W które głośniki warto zainwestować?

Jakie są rodzaje głośników?

Na rynku istnieje wiele sposobów kategoryzacji głośników. Oto najbardziej znane rodzaje głośników.

Głośniki do komputerów i laptopów

Te modele są bardzo popularne ze względu na swoją uniwersalność, niewielkie rozmiary i doskonały stosunek ceny do jakości. Świetnie nadają się do słuchania muzyki i oglądania filmów. W skład zestawu głośników komputerowych wchodzą zazwyczaj dwa głośniki i głośnik niskotonowy.

Można je podłączyć do komputera, laptopa lub smartfona. Są to głośniki, które najczęściej wybierzemy, jeśli szukamy prostych głośników do naszego domu.

Są to zazwyczaj głośniki przewodowe, które zapewniają stabilne połączenie i doskonałą jakość dźwięku. Istnieją modele, które obsługują komunikację bezprzewodową Bluetooth.

Głośniki bezprzewodowe Bluetooth

Głośniki bezprzewodowe mają jedną zasadniczą zaletę: nie wymagają użycia kabli. Dzięki temu eliminuje się bałagan i plątaninę kabli. Łączność bezprzewodową można uzyskać poprzez Bluetooth lub WiFi. Istnieją dwa rodzaje głośników bezprzewodowych: głośniki stacjonarne, które wymagają podłączenia do prądu oraz głośniki przenośne, które mogą być używane bezprzewodowo, ale wymagają mniejszego ładowania.

Głośniki przenośne

Ich główną zaletą jest mobilność. Dzięki głośnikom przenośnym możesz słuchać muzyki gdziekolwiek jesteś. Ważne jest, aby przy zakupie tych głośników wziąć pod uwagę ich rozmiar i wagę. Im są lżejsze, można je zabrać ze sobą w bagażu. Możesz również sprawdzić, czy są one trwałe. Istnieją wodoodporne głośniki, które mogą być używane na zewnątrz lub na plaży bez żadnych obaw. Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę czas pracy na jednym ładowaniu.

Rodzaje zestawów audio

Oprócz wspomnianych głośników, można je podzielić ze względu na ilość elementów w zestawie. Mowa tu zarówno o głośnikach stereo, jak i wielokanałowych zestawach audio 9.1.

Głośniki wolnostojące - zestawy 2.0

Głośniki te mogą być niewielkie lub wystarczająco mocne, aby odtwarzać muzykę wysokiej jakości. Zestaw 2.0 zawiera dwa głośniki, które umożliwiają odtwarzanie dźwięku stereo.

Głośniki - zestawy 2.1

Zestaw 2.1 jest wariantem głośników 2.0. Posiada subwoofer (dodatkowy głośnik), który generuje mocne basy. Zazwyczaj wyposażony jest w pokrętła do regulacji poziomu basów. Dzięki temu można łatwo dostosować głośniki do każdego rodzaju muzyki. Warto zauważyć, że głośniki 2.0 często posiadają własne subwoofery.

Głośniki surround - zestawy 5.1

Zestawy głośników polecane są do miejsc, gdzie wymagany jest dźwięk przestrzenny. Zestawy 5.1 świetnie sprawdzą się jako głośniki telewizyjne i znacznie poprawią wrażenia z oglądania filmów w wysokiej rozdzielczości.

Zestaw głośników 7.1

Wielokanałowy system z dwoma tylnymi głośnikami. Jest to bardzo popularne rozszerzenie standardu 5.1. Zestaw 7.1 zawiera siedem głośników (przedni prawy, przedni lewy, prawy surround, lewy surround, prawy surround), oraz subwoofer.

Zestaw 9.1

Ten system wielokanałowy jest zdecydowanie mniej popularny. Został on wzbogacony o dwa górne głośniki przednie, aby był bardziej porównywalny z rozwiązaniem 7.1. Niestety, źródła dźwięku 9.1 nie są obecnie łatwo dostępne.

Kino domowe

Można również znaleźć zestawy, które są specjalnie zaprojektowane do kina domowego. Głośniki do kina domowego są dostępne w różnych rozmiarach, w tym 5.1, 6.1 i 7.1. Zestawy zdolne do lepszego odtwarzania dźwięku przestrzennego są niezbędne do uzyskania najlepszych wrażeń z kina domowego.

Głośniki typu soundbar

Soundbary to głośniki zamknięte w jednej, trwałej obudowie. Najczęściej stosuje się je w połączeniu z telewizorami. Choć zapewniają lepszą jakość dźwięku niż głośniki montowane w telewizorach, nie są w stanie odtworzyć dźwięku przestrzennego. Głośniki Soundbar mają tę zaletę, że są kompaktowe i można je przenosić znacznie łatwiej niż tradycyjne głośniki. Mogą też wkomponować się w każdą przestrzeń mieszkalną.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze głośników?

Głośniki mogą charakteryzować się wieloma parametrami i dodatkami, które bezpośrednio wpływają na jakość dźwięku i komfort użytkowania. Na co zwrócić uwagę przy wyborze głośników?

Rodzaj przewodu

Choć głośniki przewodowe mają większą moc niż bezprzewodowe, to jakość dźwięku z nich płynącego jest zazwyczaj lepsza niż z bezprzewodowych. Wiele zależy jednak od jakości i niezawodności przewodów. Długość przewodów jest ważnym aspektem przy umieszczaniu głośników na biurku lub obok telewizora. Masz dwie opcje: możesz zintegrować kable z głośnikami na stałe lub podłączyć je za pomocą odpowiednich złącz. Jeśli kable dostarczone przez producenta są zbyt krótkie, możesz zastosować dłuższe przewody.

Świetną opcją są głośniki bezprzewodowe. Domowe głośniki bluetooth są połączeniem obu tych rozwiązań. Mogą być podłączone do zasilania za pomocą kabla, ale również umożliwiają bezprzewodową łączność z innymi urządzeniami.

Bezprzewodowy pilot zdalnego sterowania 

Niektóre głośniki posiadają specjalne piloty, dzięki którym można regulować głośność lub inne parametry odtwarzania. Pilot ułatwia korzystanie z głośników.

Efektywność głośników oraz moc RMS

Wartości te wyrażane są w decybelach lub watach. Im głośniej mogą grać głośniki, tym wyższe będą decybele. Jeśli masz odpowiednie warunki i chcesz usłyszeć muzykę nieco głośniej, rozważ głośniki o wyższej mocy RMS i efektywności.

Charakterystyka częstotliwościowa

Wyrażone w hercach. Ludzkie uszy słyszą dźwięki o częstotliwości od 20000 do 20000 Hz. Te częstotliwości dominują w głośnikach. Możliwe jest znalezienie modeli, które mają szersze pasmo przenoszenia. Chociaż dźwięki spoza tego pasma nie są słyszalne, mogą być "odczuwalne" i dają wrażenie większej głębi.

Pokrętła na głośniku

Głośniki wyposażone są w pokrętło regulacji głośności. W niektórych modelach można znaleźć dodatkowe pokrętła do regulacji poziomu głośności określonych częstotliwości. Dzięki temu można łatwo dostosować głośniki do każdego rodzaju muzyki lub dźwięku.

Wodoodporne

Chociaż ta cecha nie jest dla każdego, to i tak warto wiedzieć, że są inne opcje. Te głośniki są małe i przenośne, więc można je przenosić wszędzie. Można je zabrać wszędzie, nawet na plażę czy basen. Te głośniki nie boją się wody i mogą odtwarzać muzykę nawet w deszczu.

Wejście optyczne

Najczęściej spotykane w zestawach 5.1 i 7.1. Służy do przesyłania dźwięku przez światłowód. Ta metoda charakteryzuje się najlepszą jakością.

Obudowa drewniana

Głośniki w drewnianych obudowach zazwyczaj wypadają lepiej niż głośniki w obudowach plastikowych. Różnice mogą jednak nie być widoczne dla hobbystów.

Głośniki z obudowami przypominającymi drewno nie są zwykle wykonane z prawdziwego drewna. Zamiast tego są wykonane z tworzywa sztucznego o nazwie MDF. MDF jest lepszym wyborem dla głośników komputerowych niż plastikowe. Dotyczy to głównie subwooferów w zestawach 2.1 i 5.1, ale dotyczy również głośników satelitarnych.

Żywotność baterii

Jest to ważna cecha w przypadku głośników przenośnych. Warto wiedzieć, jak długo głośniki mogą pracować na jednym ładowaniu.

Wbudowany mikrofon

Chociaż ta funkcja nie jest dla wszystkich, warto wiedzieć, że niektóre modele głośników są wyposażone w mikrofony do nagrywania lub rozmawiania.

Stylizacja

Choć jakość dźwięku to najważniejszy aspekt głośników, nie zapominajmy o tym, jak wyglądają. Znajdźmy głośniki, które najlepiej wpiszą się w naszą przestrzeń.