Poniedziałek, 22 lipca 2024

Kable audiofilskie – jakie kable do głośników wybrać?

25 stycznia 2023

Wbrew powszechnej opinii, kabel głośnikowy jest ważnym elementem każdego systemu audio. Źle dobrane okablowanie może spowodować straty w transmisji sygnału audio, co wpłynie na jakość dźwięku reprodukowanego przez głośniki. Pokażemy Ci jak dobierać kable głośnikowe i czym kierować się przy wyborze okablowania.

Jakie kable głośnikowe wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Kable głośnikowe w kinie domowym są istotnym elementem. Przy ich zakupie trzeba się upewnić, że złącza między głośnikami są odpowiednie. Krótki kabel jest również pomocny przy podłączaniu telewizora lub odtwarzacza do głośnika.

W naszej ofercie znajdziesz różne kable głośnikowe, wśród których znajdziesz nie tylko najpopularniejszy kabel HDMI, ale także różne złącza i jakość. Warto zdawać sobie sprawę, że wybrane przez nas kable głośnikowe będą miały wpływ na jakość dźwięku.

Słabej jakości kabel często może utrudniać swobodne korzystanie z głośników i czerpanie z nich przyjemności. Musimy najpierw zrozumieć różnice między różnymi kablami głośnikowymi, aby określić, który z nich jest najlepszy.

Jaki kabel głośnikowy powinniśmy wybrać, aby spełnić nasze potrzeby? Oto kluczowe parametry, które należy wziąć pod uwagę, jeśli chcesz mieć wysokiej jakości kable głośnikowe.

  • Średnica kabla (lub grubość) jest najważniejszym parametrem, który należy rozważyć przy zakupie kabli głośnikowych. Możesz znaleźć kable głośnikowe o średnicy od 1,5 mm do 6 mm.
  • Miedź jest używana w kablach głośnikowych i przewodach. Srebrzenie jest używane do pokrycia dobrych przewodów, podczas gdy cyna jest używana do słabszych przewodów. Ważne jest, aby przy wyborze kabli głośnikowych zwrócić uwagę na poziom czystości miedzi. Im wyższa czystość, tym lepiej. Można również znaleźć kable głośnikowe pokryte złotem, ale są one droższe w przypadku złączy.
  • Długość kabla - Odpowiednia długość kabla ma kluczowe znaczenie nie tylko dla rozmieszczenia głośników, ale także dla jakości dźwięku.
  • Izolacja - Od niej zależy ciągły przesył prądu.

Budowa i parametry kabla głośnikowego

Kabel głośnikowy składa się z dwóch odpowiednio zaizolowanych żył przewodzących prąd. Jako izolację można zastosować PCV lub polichlorek winylu. Kable głośnikowe są elastyczne, co ułatwia ich rozprowadzenie w domowej instalacji i ukrycie w wystroju wnętrz np. listwach przypodłogowych.

Ważne jest, aby przy wyborze kabli głośnikowych wziąć pod uwagę rodzaj przewodnika, którego używa do przesyłania sygnału. Może to być na przykład miedź beztlenowa. Jest ona odporna na uszkodzenia mechaniczne i ma dobrą przewodność. Dzięki temu straty w jakości transmisji są niewielkie. Producenci kabli głośnikowych często podają czystość miedzi użytej do produkcji okablowania. Jak widać, im wyższa czystość miedzi, tym lepsze parametry transmisji. Wartość ta wyrażana jest w procentach lub w zapisie skróconym (np. 6N to zapis skrócony oznaczający sześć dziewiątek, co oznacza czystość przewodnika na poziomie 99,9999 proc.

Przekrój poprzeczny kabla głośnikowego

Należy również zwrócić uwagę na średnicę przewodnika i przekrój poprzeczny kabli głośnikowych. Do określenia wielkości przekroju stosuje się standardowy system American Wire Gauge (AWG). Standardowy przewód AWG 13 ma powierzchnię przekroju 2,62 mm kwadratowych. Wartość AWG to maksymalny prąd, jaki może płynąć przez przewody.

Kabel o odpowiednim przekroju i długości może zapewnić wysokiej jakości połączenie między głośnikami, elementami systemu audio i innymi urządzeniami. W praktyce kable głośnikowe o większym przekroju są lepsze dla potężnych systemów dźwiękowych. Kable powinny być jak najkrótsze i proste.

Złącza do kabli głośnikowych

Można zdecydować się na kable głośnikowe z oddzielnymi końcówkami żył lub zakończyć je różnymi złączami. Dzięki temu można je podłączyć do wzmacniacza, amplitunera lub kolumny głośnikowej. Kabel powinien być zakończony odpowiednim złączem, aby zapobiec utlenianiu. Wówczas na końcówce kabla tworzy się warstwa tlenku, która może utrudniać przewodzenie sygnału.

Wtyki typu banan i widełki to dwa z najczęściej spotykanych. Te złącza głośnikowe zostały nazwane ze względu na ich charakterystyczne kształty. Wtyk bananowy wkłada się bezpośrednio do przystosowanego do niego terminala głośnikowego (wkładając jego wierzchołek do otworu o odpowiedniej dla niego średnicy), a następnie widełki dokręca się pod specjalną nakrętką.

Nie wszystkie głośniki można podłączyć do kabla za pomocą tego typu złącza. Problem ten występuje najczęściej w głośnikach budżetowych, które mogą nie posiadać listew zaciskowych. W tym przypadku może być konieczne zastosowanie kabla izolowanego, bez dodatkowych zacisków.

Kable konfekcjonowane i na metry

Możesz kupić pakowane kable głośnikowe, które są już wyposażone w odpowiednie końcówki i sprzedawane w odcinkach. Taki kabel to świetna opcja, jeśli nie chcesz samodzielnie instalować wtyczek, ale nadal chcesz je zachować.

Możesz również znaleźć kable głośnikowe, które są nawinięte na specjalne rolki i sprzedawane na metry w zależności od potrzeb. To rozwiązanie jest bardziej opłacalne, jeśli planujesz instalację kina domowego na dużą skalę lub system okablowania w wielu pomieszczeniach.

Kable do głośników instalacyjnych

Jaki kabel jest najlepszy do instalacji głośników? Tego typu systemy audio mają różne wymagania dotyczące kabli głośnikowych. Wynika to z faktu, że kable muszą być wbudowane w ściany i sufity, aby nie były widoczne w pomieszczeniu. Możemy uniknąć konieczności wymiany kabla głośnikowego po pewnym czasie. Może to być istotną zaletą przy większych remontach.

Okablowanie subwoofera

Subwoofery to specyficzny rodzaj kolumny głośnikowej, który jest wykorzystywany w systemie audio. Systemy stereo i kina domowego wykorzystują aktywne subwoofery. Są one podłączone do wzmacniacza za pomocą kabla audio zakończonego wtykami RCA. Kabel głośnikowy jest podłączony jednym końcem do gniazda Pre Out urządzenia wzmacniającego sygnał, a drugim do wejścia RCA subwoofera. Czasami może być wymagany kabel typu Y. Taki, który jest zakończony pojedynczym złączem RCA i podwójnym złączem RCA.