Poniedziałek, 22 lipca 2024

Głośniki bezprzewodowe Hama – recenzja i opinie użytkowników

16 stycznia 2023

Znana w Polsce marka Hama oferuje szeroką gamę urządzeń audio, w tym głośników bezprzewodowych. Ostatnio miałem okazję przetestować trzy z tej konstrukcji: boombox Hama Shine 2.0, 60-watowy boombox Hama Soundbarrel oraz dwa głośniki bezprzewodowe w jednej obudowie czyli Hama Twin 2.0

Hama Soundbarrel 60 W

Głośnik Hama Soundbarrel waży znacznie więcej i jest cięższy od swojego poprzednika. Ma też cylindryczny kształt, co sugeruje jego nazwa - beczka dźwiękowa. Urządzenie mierzy 152x310x118 mm. Przypomina klasyczne boomboxy z maskownicą pokrywającą większość jego powierzchni i głośnikami basowymi umieszczonymi po bokach.

Konstrukcja głośnika wykonana jest z mocnego tworzywa sztucznego. Obudowa przykryta jest maskownicą wykonaną z mocnej i trwałej tkaniny. Membrany głośników basowych znajdują się po bokach. Pod silikonową membraną ukryty jest panel sterowania z przyciskami. Silikonowa membrana chroni znajdujące się z tyłu porty USB C, USB-A (głośnik pełni również funkcję powerbanku) oraz porty AUX (mini jack 3,5 mm). Zgodnie z normą IPX6 urządzenie jest odporne na wodę i pył.

Głośnik może pracować do 30 godzin przy 10% głośności. Czas pracy głośnika przy 70% głośności skraca się do 8 godzin. Jego deklarowany czas pracy przy 50% natężeniu dźwięku to około 12 godzin. Powinno to wystarczyć, aby zadowolić większość osób i może być używane podczas weekendowych wyjazdów na kemping lub rodzinnego grilla. Czas ładowania baterii od zera do 100 procent wynosi 3,5 godziny.

Bluetooth 5.0 pozwala na połączenie urządzenia ze źródłem dźwięku. Podobnie jak w przypadku głośnika Hama Shine 2.0, można go również sparować z innym głośnikiem tego samego rodzaju w celu uzyskania pary stereo. Według producenta połączenie Bluetooth można przedłużyć do 10 m. Mnie udało się połączyć i usłyszeć dźwięk w promieniu 10 m od źródła dźwięku.

Dwa 20-watowe głośniki wysokotonowe i dwa 10-watowe składają się na Hama Soundbarrel. Głośnik oferuje również trzy tryby dźwięku: indoor (czyli w pomieszczeniach), outdoor (najlepszy na zewnątrz, np. na kempingu czy plaży) oraz tryb dźwięku 3D.

Forma głośnika Hama Soundbarrel oraz dwa głośniki wysokotonowe i basy sprawiają, że gra on znacznie szerzej niż Hama Shine 2.0. Jest też naturalnie dwa razy głośniejszy, więc łatwiej będzie muzyce wypełnić większe pomieszczenia czy plener. Szersza scena dźwiękowa równa się większej przestrzeni między instrumentami. Dźwięk wytwarzany przez głośnik jest zbliżony do litery "V", czyli głośnik wytwarza dźwięk o mocnym basie i wysokich tonach oraz lekko cofniętym średnim zakresie. Ten boombox to również świetny wybór.

Soundbarrel firmy Hama świetnie nadaje się na imprezy, w pomieszczeniach i na zewnątrz. Można go również używać wokół ogniska i przy grillu. Jest to z pewnością jedna z ciekawszych opcji na rynku, w cenie poniżej 400 zł.

Hama Shine 2.0

Hama Shine 2.0

Drugi głośnik to kompaktowa konstrukcja o formie przypominającej prostopadłościan, ale z zaokrąglonymi krawędziami. Urządzenie mierzy 195x95x95 mm. Cała powierzchnia urządzenia pokryta jest kratką z wytrzymałej, ale miękkiej tkaniny. Logo Hama znajduje się w dolnej części przedniej ściany. Z tyłu, za ochronną silikonową klapką, znajduje się port USB do ładowania oraz gniazdo aux (minijack 3,5mm) do podłączenia zewnętrznego źródła dźwięku za pomocą kabla.

Charakterystycznym elementem jest podświetlany pierścień w górnej części korpusu głośnika. Zmienia on kolory automatycznie, przechodząc od zielonego przez żółty, pomarańczowy, czerwony i fioletowy do niebieskiego, białego, a nawet białego. Kolory pierścienia można wirować i dopasowywać do rytmu muzyki. Urządzenie radzi sobie nawet z rytmicznie połamanymi utworami rocka progresywnego. Można ustawić stałą biel lub całkowicie wyłączyć podświetlenie. Do wyboru jest pięć różnych trybów podświetlenia.

Sterowanie podświetleniem i odtwarzaniem odbywa się za pomocą panelu umieszczonego na górnej powierzchni głośnika. Przycisk do zmiany trybu podświetlenia nie jest jedynym. Są też przyciski do nawigacji między utworami i zmiany głośności, włączania głośnika oraz sterowania odtwarzaniem. Dioda LED nad tym ostatnim informuje o stanie pracy i konieczności naładowania baterii. Przyciski są chronione przed wilgocią dzięki temu, że znajdują się pod silikonową membraną. Głośnik jest zgodny z normą IPX4 i jest odporny na wodę, kurz i brud. Można go używać na zewnątrz, pod namiotem lub na plaży. Dla ułatwienia transportu głośnik posiada uchwyt z mocnej tkaniny. Występuje w dwóch kolorach: czarnym lub białym. Mi udało się przetestować ten pierwszy.

Choć wspomniałem o możliwości połączenia Hama Shine 2.0 ze źródłem dźwięku za pomocą przewodu, to obecnie podstawowym połączeniem jest Bluetooth. Hama Shine komunikuje się ze źródłem dźwięku bezproblemowo za pomocą Bluetooth 5.0. Może osiągnąć odległość do 10 metrów. Bateria o pojemności 2000 mAh pozwala na nieprzerwaną pracę przez 12 godzin. W praktyce z braku energii głośnik prawdopodobnie umrze szybciej niż nasz telefon. Z mojego doświadczenia wynika, że po wielogodzinnym słuchaniu mój telefon wymagał ładowania co drugi lub trzeci dzień. Pełne naładowanie głośnika trwa około trzech godzin.

Głośniki Hama Shine 2.0 posiadają moc 30 W. Urządzenie jest wystarczająco głośne, aby wypełnić dźwiękiem średniej wielkości przestrzeń mieszkalną. Można go również wykorzystać do imprezowania na tarasie, czy pod namiotem. Choć jeden głośnik może nie wystarczyć do stworzenia dużej sceny muzycznej, to dwa głośniki sparowane w stereo już tak. Głośnik brzmi świetnie i jest bardzo przyjemny. Bas nie jest zbyt głośny i wyraźny. Średnica jest czysta i wyraźna bez efektu kompresji, dzięki czemu wszystkie dźwięki mogą rozbrzmiewać z subtelnością. Tony wysokie dodają całości nieco lekkości. Ten głośnik Bluetooth jest przenośny i niedrogi w cenie poniżej 350 zł. Można go zabrać na plażę, pod namiot, czy na rodzinnego grilla. Ma przyjemne brzmienie, które pozwala nam słuchać muzyki bez rozpraszania się przez odgłosy z otoczenia.

Głośnik Bluetooth Hama Shine 2.0 to świetny wybór, jeśli szukasz przenośnego głośnika Bluetooth, który może być używany na wiele okazji i ma dobrą jakość dźwięku.

Hama Twin 2.0

Hama Twin 2.0

Hama Twin 2.0 jest liderem na rynku pod względem możliwości tworzenia osobnych głośników. Wystarczy zdjąć pokrywę i przekręcić całość, aż usłyszymy kliknięcie. Odbiorniki będą mniejsze niż myślałeś. Każda połówka zawiera niezależny włącznik i przyciski, które mogą zwiększyć lub zmniejszyć głośność muzyki. Będziesz musiał umieścić głośniki w osobnych pomieszczeniach lub trzymać je na tyle daleko od siebie, aby uniemożliwić ponowne połączenie.

Obie połówki wystarczy połączyć z osobnym urządzeniem źródłowym. Dzięki jednemu sprzętowi para, dwóch lub więcej przyjaciół, a nawet dwie stylistycznie różne frakcje znajomych, mogą cieszyć się własnymi muzycznymi światami podczas wakacji. To innowacyjne rozwiązanie docenią zarówno melomani, technofile, jak i wszyscy, którzy lubią słuchać muzyki w trybie stereo lub mono.

Głośnik ma kompaktowe rozmiary, waży 745g i można go bez problemu trzymać w jednej ręce - jako całość lub w poszczególnych połówkach. Elastyczna silikonowa osłona chroni gęsto tkaną siatkę przed upuszczeniem. Obudowa posiada uchwyt, dzięki któremu można ją przenosić z miejsca na miejsce lub zawiesić na gałęzi. Aby zapobiec przemieszczaniu się głośnika, po obu stronach umieszczono nóżki.

Bluetooth 5.0 paruje urządzenie ze smartfonem, tabletem lub komputerem. Zasięg wynosi do 10 metrów. Urządzenie posiada dwie baterie litowo-jonowe o pojemności 300 mAh, które po pełnym naładowaniu mogą być używane bez przerwy przez 6 godzin. Dołączony kabel USB-C dwustronnie ładuje każdą połówkę. Cały proces od zera do pełnego naładowania trwa około 3 godzin. O poziomie dostarczanej energii poinformuje dioda LED.

Możesz dostać piasek, kurz, deszcz, rozpryski, wilgoć, jezioro lub wodę morską. Norma wodoodporności IPX7 nie jest problemem, ponieważ mobilny głośnik spełnia wszystkie wymagania. Oznacza to, że podzespoły są szczelnie zamknięte i urządzenie można zanurzyć w wodzie nawet na pół godziny.

Najnowszy segment audio Hama świetnie sprawdzi się jako zestaw głośnomówiący. Sprawdź wszystkie głośniki bluetooth oferowane przez Hama Polska.