Wtorek, 10 września 2024
JBL: Boombox 3 to potężny głośnik przenośny, który został ulepszony przez JBL. Choć wypuszczanie tych produktów nie jest częste, to jednak od czasu do czasu się pojawiają. Na rynku ukazał się w zeszłym roku w Polsce
Nowa konstrukcja 3-drożnego głośnika wydaje się zapewniać jeszcze większą wydajność. Nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę Boombox 2. Niesamowite było jednak to, że pojedynczy Boombox 2 wciąż był słyszalny z drugiej strony Wisły. To było prawie tak, jakby był niedaleko.
Cechą, o której warto wspomnieć, a która została jeszcze poprawiona, była minimalna podatność głośnika na znaczne zniekształcenia dźwięku, nawet przy graniu z maksymalną głośnością (a jego bas jest niesamowity).
Boombox JBL trzeciej generacji nie przypomina wizerunku wściekłego psa ulicznego. Brzmi potężnie, ale potrafi też zachować dyscyplinę.
Trzecia generacja tego głośnika sprawia wrażenie, że jest on najpotężniejszy i najbardziej śmiały ze wszystkich głośników. Zarówno wygląd zewnętrzny, jak i wnętrze tego głośnika zostały zaktualizowane. Jakie są tego efekty?
Z zewnątrz "trójka" wydaje się bardziej okrągła niż poprzednie wersje. Zmiany te mają charakter czysto kosmetyczny. Aby zapewnić pewny chwyt, na uchwycie wykonanym z solidnego metalu umieszczono silikonowe wypustki. Jest to o tyle istotne, że głośnik nie jest zbyt lekki. W górnej części obudowy głośnika znajduje się sześć przycisków: parowania i podświetlany włącznik/wyłącznik, a także przyciski PartyBoost, które wyglądają jak wypukłe ikony. Przyciski te pozwalają na połączenie dwóch lub więcej głośników JBL. Centralne miejsce na froncie zajmuje logo producenta. Pod logo umieszczono pionową diodę LED, która wskazuje stan naładowania baterii (20/50/100%). Podstawa głośnika składa się z długich silikonowych elementów, które wyglądają podobnie jak uchwyt.
Nakładka znajduje się z tyłu i zawiera kilka gniazd: zasilające (8-metrowy kabel w zestawie), USB A do ładowania urządzeń mobilnych (maks. 5V/2A oraz minijack Aux In.
Trójdrożna konstrukcja zawiera siedem przetworników. Są to dwa 20-milimetrowe przetworniki wysokotonowe, dwa niespełna 81-milimetrowe średniotonowe oraz dwa wysokotonowe. Ponadto na środku znajduje się głośnik niskotonowy o wymiarach 189x114mm i eliptycznym kształcie. Do tego dochodzą dwie membrany bierne. "Aktywne" przetworniki chroni pyło- i wodoodporna maskownica w kolorze czarnym, czyli moro. Całkowita moc wynosi 136W w trybie zasilania bateryjnego, oraz 180W w trybie zasilania sieciowego.
Ładowanie akumulatora litowo-polimerowego o pojemności 10 000mAh zajmuje ponad 6 godzin. Za cierpliwość zostaniesz nagrodzony czasem odtwarzania muzyki do 24 godzin.
Jestem przekonany, że większość osób, patrząc na głośnik JBL, oczekuje miażdżących basów. Nic dziwnego, w końcu znakiem rozpoznawczym wszystkich boomboxów był nisko schodzący, wręcz dudniący bas. "Trójka" nie wali niskimi tonami na oślep i ma zaskakująco jasne zabarwienie tonalne. Przyzwyczajenie się do głównego nacisku na dynamikę i wyższe częstotliwości wymaga trochę czasu. Można narzekać na subiektywnie odczuwalne różnice (wygląda to jak spłaszczona litera U), jednak equalizer aplikacji JBL Portable jest zbyt skromny, a nawet symboliczny. Podczas testu korzystałem z odtwarzacza HF Player ze świetnym equalizerem. To rozwiązanie nie jest jednak idealne, bo aplikacja Onkyo nie pozwala na odtwarzanie np. z TIDAL-a - pliki muszą być w pamięci urządzenia.
Boombox 3 to muzyczny serwis streamingowy, którego celem jest prezentowanie muzyki w zabawny, energiczny i szybki sposób.
Warto wspomnieć o czynniku, który wpływa zarówno na tony wysokie, jak i niskie. Mianowicie wysokość, na której umieszczony jest głośnik. Powinien on być ustawiony na stole lub szafce o wysokości około 70 cm. Można go ustawić niżej, np. na podłodze. Spowoduje to znaczne zaburzenie równowagi tonalnej. Zwiększymy wtedy głośność niskich tonów, kosztem lub wysokich i średnich. Głośnik będzie brzmiał bogaciej, jeśli zostanie ustawiony zbyt wysoko.
Boombox 3 potrafi zagrać basem na odpowiedniej wysokości. Jest on dość dziarski i rozszerzy dźwięk, aby podkreślić rytmiczne aspekty muzyki. Rozmiar głośników nie sprawia, że w każdych okolicznościach brzmią one imponująco i bez ograniczeń. Nie są w stanie zejść, a pojawiają się tylko w ogólnych zarysach (tj. Ilość informacji przekazywanych słuchaczowi może być bardzo ograniczona. Jeśli grasz w sposób, który nie naraża Cię na sąsiadów walących chochlą w kaloryfer, usłyszysz "okrągłe mruczenie" (ale nie jest źle - dźwięk nie jest zdominowany przez ciężkie, niezdyscyplinowane niskie tony). Inaczej jest w przypadku trybu Party. Boombox zagra głośno po "wykręceniu na maksa", ale bas nawet przy takim poziomie będzie walczył o rygor.
Boombox to świetny głośnik na imprezy w domu i na zewnątrz. Boombox może być głośny, więc należy uważać na sąsiadów robiących "hałas odwetowy".
Komentarze (0)