Czwartek, 18 kwietnia 2024

Radio cyfrowe do kuchni – czy warto kupić? Jakie wybrać?

12 stycznia 2023

Warto rozważyć zakup radia, jeśli nie chcemy przestać słuchać ulubionej muzyki lub audycji radiowych z "naszej" stacji. Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Należy pamiętać, że radio cyfrowe ma wiele zalet w stosunku do tradycyjnej transmisji analogowej. Po pierwsze, zapewnia doskonałą jakość dźwięku i praktycznie brak zniekształceń. Popularny w Polsce standard DAB/DAB+ pozwala na znacznie większe wykorzystanie transmisji RDS. Chodzi o tekst wyświetlany na ekranie odbiornika w trakcie audycji. Tradycyjne radio ma ograniczoną liczbę opcji RDS. Audycje cyfrowe pozwalają na dłuższe komunikaty i większą ilość informacji.

Jakie radio do kuchni wybrać?

Radio internetowe zyskało w ostatnim czasie na popularności. Na rynku jest wiele opcji, które oferują różne funkcje i ceny. Na jakie cechy radia warto zwrócić uwagę?

  • Zakres odbioru - Urządzenia obsługujące technologię DAB+, DAB+ lub FB oferują wysokiej jakości dźwięk, dzięki czemu możesz słuchać swojej ulubionej muzyki na zupełnie nowym poziomie.
  • Funkcja podwójnego alarmu - Radia z funkcją budzika ułatwiają życie. Wygodna jest również opcja ustawienia podwójnego alarmu dla osób, które budzą się o różnych godzinach. Będziesz też mógł dłużej pospać dzięki funkcji drzemki.
  • Moduł Bluetooth - Moduł ten pozwala na podłączenie innego urządzenia do Twojego radia. Jest to bardzo wygodne, zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Dzięki niemu będziesz mógł odtwarzać swoją ulubioną muzykę w znacznie lepszej jakości.
  • Design - Radio to sprzęt, który trzymamy w salonie lub sypialni. Należy zwrócić uwagę na jego design, aby było zarówno funkcjonalne, jak i stanowiło ozdobę domu.Przenośne radio - dla mobilnych

Sprzęt taki jak HAMA DR10 jest idealny, jeśli planujesz dużo się przemieszczać. Może on działać zarówno na zasilaniu sieciowym, jak i na bateriach, a ich komplet wystarcza na 20 godzin pracy. Wyróżnia go atrakcyjny design, niewielka waga (tylko 335 g) oraz możliwość odbioru zarówno analogowych transmisji FM/DAB/DAB+. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które podróżują i mogą potrzebować skorzystać z urządzenia w miejscach, gdzie nie ma sygnału cyfrowego. HAMA DR 10 ma możliwość zapamiętania 30 stacji cyfrowych i posiada jasny wyświetlacz LCD z podświetleniem. Wyposażony jest również w funkcję budzika.

Radio z Bluetooth - dla wymagających

Odbiornik stacjonarny HAMA DR 1600 to bardziej zaawansowana opcja dla osób, które chcą słuchać własnej muzyki. HAMA DR 1600 obsługuje zarówno transmisję cyfrową, jak i analogową. Posiada również możliwość zapisywania ulubionych stacji oraz dwa głośniki o mocy 5W. W zestawie znajduje się również podświetlany wyświetlacz. DR 1600 obsługuje Bluetooth i może komunikować się z tabletem lub smartfonem przez Bluetooth. Może również odtwarzać muzykę zapisaną w ich pamięci. Poprzez wejście liniowe można podłączyć zewnętrzne źródło dźwięku, a także podłączyć słuchawki.

Radio cyfrowe DAB - stacje internetowe dla fanów

Na rynku dostępne są radia cyfrowe, które mają większe możliwości. Nadal będą one stanowiły integralną część domowego systemu multimedialnego. Przykładem takiego produktu jest HAMA DIR3100. Wyposażono go w WiFi Stream (do przesyłania muzyki radiowej ze smartfona, tabletu lub komputera do radia), kolorowy wyświetlacz o przekątnej 2,8 cala, radio internetowe z ponad 20 000 stacji, 10 000 podcastów, WiFi, obsługę sieci Ethernet, port USB oraz rozbudowany interfejs, który pozwala na korzystanie z zaawansowanych funkcji, takich jak tworzenie list ulubionych audycji. Urządzenie obsługuje UPnP, Spotify Connect oraz głośniki stereo (2 x 5W).

Wakacje to doskonała okazja, aby zobaczyć "w akcji" wiele możliwości, jakie daje DAB/DAB+ - wielu melomanów nie będzie chciało wracać do "analogu".