Poniedziałek, 22 lipca 2024

Co to jest radio DAB+?

29 stycznia 2023

Na modele z oznaczeniem DAB+ natrafisz podczas poszukiwania odpowiedniego odtwarzacza. Czy znasz różnice między tym sprzętem a innymi urządzeniami FM? Jeśli nie, możesz zapoznać się z informacjami, które zebraliśmy.

Czym charakteryzuje się radio DAB+?

Radio DAB+ wykorzystuje nowoczesną technologię. Nie jest to radio analogowe. Dzięki temu możesz usłyszeć czysty dźwięk bez zakłóceń i interferencji (zjawisko spowodowane nakładaniem się lub przenikaniem wielu fal). Radio DAB+, które jest modelem cyfrowym pozwala na łatwiejsze znalezienie wybranej stacji radiowej. Warto zaznaczyć, że sprzęt ten nie wymaga od nas znajomości częstotliwości. Kanały radiowe można wyszukiwać po ich nazwach. Urządzenie po włączeniu pokaże nam stacje dostępne w danym multipleksie.

Radio DAB+ a radio analogowe

Od kilku lat w Polsce można oglądać telewizję tylko poprzez sygnał cyfrowy. Cyfryzacja dotyczy również stacji radiowych. Wiele zwykłych analogowych radioodbiorników nie ma dobrej jakości dźwięku, a w niektórych miejscach (np. w pobliżu lasu lub małej wsi) mogą wystąpić problemy z odbiorem niektórych stacji radiowych. Mieszkańcy okolic granicy Polski skarżą się na nakładanie się fal radiowych, co może doprowadzić do tego, że polska audycja zostanie przerwana przez tę z sąsiedniego kraju. Wszystkie powyższe problemy można szybko usunąć, wymieniając radio na model DAB+. Urządzenie to jest nowoczesne i proste w obsłudze. Technologia DAB+ pozwala na poszerzenie oferty programowej. W multipleksach może znajdować się więcej niż 10 kanałów radiowych (co jest maksymalną liczbą dla emisji analogowej). Daje nam to większy wybór i pozwala na odkrywanie nowych stacji.

Radio DAB+ - zalety

Technologia radia cyfrowego DAB+ pozwala nam na dostęp do wielu innych usług. Może to być między innymi możliwość przesyłania sygnałów audio, a także informacji tekstowych. To znacznie więcej niż to, co oferuje RDS (Radio Data System). Technologia DAB+ może również przesyłać obrazy, strony internetowe, a także przypominający telegazetę przewodnik po programach czy informacje o sytuacji na drogach.

Radio cyfrowe może obniżyć koszty transmisji sygnałów radiowych. Do transmisji nie jest wymagana duża moc, a emisja wielu kanałów w jednym multipleksie zmniejsza potrzebę wykorzystania większego pasma częstotliwości. Radio DAB+ pozwala na zaplanowanie słuchania i nagrywania programu radiowego nawet z tygodniowym wyprzedzeniem. Możemy być pewni, że nie przegapimy żadnej ważnej audycji.

Radio DAB+ - wady

Technologia DAB+ nie jest idealna. Wiele osób narzeka, że radia cyfrowe bywają droższe od analogowych. Często potrafią kosztować kilkaset złotych. Choć jest to spory wydatek, to jednak mamy dostęp do większej ilości kanałów radiowych i możemy ich słuchać bez zakłóceń.

Ważne jest, aby podczas poszukiwania radia zwrócić uwagę zarówno na modele analogowe, jak i cyfrowe. DAB+ i DAB+. Podczas zakupów powinniśmy nie tylko umieć powiedzieć, jakie radio będzie najlepsze do naszego domu czy samochodu, ale także czym się najbardziej pasjonujemy. Niektórzy skupiają się na najniższej cenie, a inni szukają radia, które zapewni krystalicznie czysty dźwięk.