Czwartek, 18 kwietnia 2024

Radio cyfrowe Hama DIR355BT – recenzja

17 stycznia 2023

Radio internetowe Hama to znany produkt, który dostępny jest już od jakiegoś czasu. Hama DIR355BT to nowa edycja, którą otrzymałem do testów. Jest to ulepszona wersja od swojego poprzednika DR350. Co będzie potrafił następca mojego kuchennego radia i jak mnie zachwyci? Zaczynamy!!!

Radio Hama DIR355BT - pierwsze wrażenia

Do celów testowych otrzymałem wersję białą. Jest jednak również opcja w kolorze czarnym. W pudełku nie znajdziemy żadnych fajerwerków, ale to nic nie szkodzi. Najważniejsze, że radio jest odpowiednio zakryte. W pudełku znajdują się dwa uchwyty meblowe. Jeden pozwala użytkownikowi na bezinwazyjny montaż sprzętu (świetny pomysł w przypadku wynajmowanego mieszkania, takiego jak moje), a drugi pozwala na montaż sprzętu za pomocą śrub i bezinwazyjnie.

Radio internetowe Hama jest lekkie i na pierwszy rzut oka wydaje się niezbyt dobrze wykonane. Co prawda przyciski nie są tak trwałe jak te stosowane w radiach Unitra w czasach PRL, ale nie budzą niepokoju. Hama stworzyła niezłe radio internetowe, ale nikt nie będzie z nim grał w hokeja.

Uniwersalne radio Hama DIR355BT można zamontować pionowo na blacie lub zawiesić na szafce w kuchni. Producent dodał bezinwazyjne mocowanie, co jest ogromną zaletą. Podobne produkty muszą być na stałe przykręcone do powierzchni mebli. Hama wygrała tę bitwę i to jest ogromny plus! Radio internetowe zasługuje na piątkę z plusem za pierwsze wrażenie.

Radio Hama internetowe - czym się charakteryzuje?

Producent przygotował konsumenta na dodanie funkcji, której nie było w znanym poprzedniku. Bluetooth 4.2 pozwala na to, aby radio internetowe stało się głośnikiem. To jest właśnie nowa funkcja. Jest to świetna innowacja, której nie mogliśmy doświadczyć w poprzednim modelu. Dobrze, że producent uznał to za priorytet.

Radio internetowe Hama DIR355BT jest odbiornikiem hybrydowym. Możemy słuchać naszych stacji radiowych przez internet, lub tradycyjny odbiór FM. To jednak nie wszystko. Chętni będą mogli skorzystać również ze standardów DAB i DAB+. Jest to ogromna korzyść, biorąc pod uwagę szybki rozwój tej technologii.

Kolejną funkcją jest możliwość sparowania radia z telefonem i odtwarzania ulubionych playlist Spotify. Radio internetowe posiada również wejście AUX, do którego można podłączyć dowolne urządzenie za pomocą kabla mini jack. Nie wiedziałem! Hama posiada również zakładkę, w której znajdują się podcasty, które możemy odsłuchać w dogodnym dla nas momencie. Jest ich naprawdę sporo! Radio Hama jest uniwersalnym gadżetem, który można wykorzystać w kuchni.

Jakość dźwięku w Hama DIR355BT

Trzeba dodać, że jest całkiem przyzwoita! Radio internetowe Hama gra przede wszystkim czysto i wyraźnie. Przetworniki nie trzeszczą nawet podczas słuchania głośnej muzyki. Dźwięk jest czysty i przyjemny dla ucha. Dodam tylko, że sprzęt ten nie jest stworzony do bujania się na domowych imprezach.

Niskie tony są obecne, ale nie dominują, lecz są zrównoważone. Choć każdy utwór brzmi świetnie, a jakość dźwięku nie jest słaba, nie oznacza to, że dźwięk jest nudny. Ponieważ głośnik jest w stanie poradzić sobie z codziennymi zadaniami, nie jest nierozsądne oczekiwanie niespodziewanego basu z radia.

Zarówno model recenzencki, jak i poprzedni charakteryzowały się doskonałą jakością dźwięku. Radio internetowe Hama DIR355BT jest wolne od skaz audio. Producent wykonał kawał dobrej roboty. Hama stosuje tylko jeden głośnik o mocy 5 watów. Choć może nie damy rady rozbujać tym radiem imprezy, to sprawdzi się ono jako urządzenie tła podczas wizyty u znajomych lub jako akompaniament podczas gotowania.

Radio cyfrowe Hama DIR355BT

Radio internetowe Hama - design

W tej recenzji należy chociaż krótko poruszyć temat designu. Dostępnych jest wiele modeli, ale Hama zrobiła coś innego, czego inni nie mogli. Jest to uniwersalne wzornictwo. Radio internetowe jest eleganckie i proste, ale pasuje też do kuchni w stylu retro, a jednocześnie nowoczesnym.

Zarówno wersja czarna, jak i biała sprawdzi się w każdej kuchni. Widać, że producent doskonale zdawał sobie sprawę z przeznaczenia swojego sprzętu. Design radia jest minimalistyczny. Hama zrobiła coś nieco innego. Połączenie dwóch odrębnych stylów jest niemożliwe. Ale jest możliwe!!! To radio jest fantastyczne i będzie pasowało do każdej kuchni!

Przy okazji skomentuję interfejs radia, który jest prosty aż do bólu. Nawigacja i obsługa powinna być prosta, ponieważ całe urządzenie sterowane jest za pomocą dwóch przycisków i jednego pokrętła. Sterowanie jest intuicyjne, ale układowi graficznemu przydałoby się trochę modernizacji. Co prawda użyte czcionki i zdjęcia wydają się przestarzałe, ale to tylko moje przemyślenia. Jedno jest pewne, ogólny wygląd radia internetowego prawdopodobnie spodoba się wszystkim.

Radio cyfrowe Hama - jak radia w praktyce?

Jaki jest sens gotowania ulubionych posiłków bez muzyki w tle? Hama to mój ulubiony pokój w mieszkaniu, bo gra świetną muzykę. Poważnie. Sprawność radia na polu walki jest po prostu znakomita! Po kilku minutach z radiem w ręku, będziesz w stanie obsługiwać sprzęt. Instrukcja obsługi jest zbędna.

Na początku tej recenzji wspomniano o uniwersalnym radiu Hama DIR355BT. Posiada ono bardzo dużo funkcji. Trudno jest wykorzystać wszystkie z nich. Uniwersalność tego radia widać wszędzie, w wyglądzie i w użytkowaniu. Przez cały dzień podczas gotowania słuchałem ulubionych utworów ze Spotify i włączałem radio internetowe Energy Funky. Ten gadżet przyspieszy proces gotowania. Dzięki niemu gotowanie staje się o wiele łatwiejsze!

Trudno mi na coś narzekać, gdy mam rękę na sercu. Radio internetowe Hama świetnie sprawdza się jako radio oraz jako domowy głośnik do odtwarzania muzyki ambientowej. Hama to świetna opcja dla tych, którzy nie lubią ciszy w mieszkaniu.

Co się stało z ilością stacji?

To pytanie nie było zupełnie przypadkowe. Ponieważ ilość stacji zależy od miejsca zamieszkania, nie będę wymieniał ilości tradycyjnych stacji. Zostaniesz dosłownie zbombardowany ilością kanałów, jeśli będziesz słuchał radia internetowego, które według mnie jest najlepszą opcją.

Istnieje wiele stacji radiowych. Można je sortować według typu, kraju, najpopularniejszych, a nawet według nazwy. Mamy dostęp do stacji radiowych z całego globu. Jest wiele podcastów, a to dopiero początek.

Podobnie jak w przypadku stacji radiowych, można wyszukiwać podcasty po nazwie, kraju itd. Polskich wykonawców, których możemy znaleźć jest wielu, więc o zagranicznych nie trzeba wspominać. Radio internetowe Hama ma tak wiele podcastów i stacji, że nie będziecie w stanie przesłuchać ich wszystkich, ale mają ich znacznie więcej. Świetny materiał!

Radio internetowe Hama i jego wady

Czy radio internetowe ma jakieś minusy? Nie przychodzi mi do głowy nic, co można by uznać za wadę. Są jednak drobne kwestie, które prawdopodobnie nigdy nie staną się problemem dla niektórych użytkowników. Gdybym miał wybrać jeden parametr, który spowalnia, byłby to interfejs.

Czcionka i wygląd menu są przestarzałe w stosunku do obecnych czasów. Bardzo przypomina mi stare oprogramowanie sprzed co najwyżej kilkudziesięciu lat. Szkoda, że wersja Bluetooth nie doczekała się kosmetycznej metamorfozy. Jest to bardzo przekombinowane, trzymające się kupy.

Zaalarmowały mnie też sporadyczne przerwy podczas łączenia się ze stacjami internetowymi. Moja kuchnia ma wystarczający zasięg Wi-Fi, więc nie jest to problem. Możliwe, że zanik sygnału pochodzi z serwisu streamingowego. Gdyby udało się to poprawić, to byłbym w siódmym niebie.

Radio internetowe Hama to subtelne urządzenie. Choć nie ma wątpliwości, że przyciski skrzypią, to wrażenie plastiku jest trochę zbyt tanie jak na ten przedział cenowy. Mimo tych wad radio działa dobrze i daje dużo radości. To są drobne mankamenty, a nie wady, jak już wspomniałem. Hama ma to jak w banku!

Radio Hama DIR355BT - podsumowanie

Radio internetowe Hama to porządny sprzęt. Podczas codziennego użytkowania nie przeszkadzały mi denerwujące cechy urządzenia. Producent ma się czym pochwalić, np. Bluetooth, Spotify i DAB, DAB+, czy alarm, który nie pozwoli mi zasnąć w pracy.

Mimo że interfejs jest nieco nudny, to jego obsługa jest bardzo prosta. Konstrukcję menu uważam za najsłabsze ogniwo tego radia. Nadal będziesz cieszyć się doskonałą jakością dźwięku i różnorodnością funkcji, jeśli możesz przyzwyczaić się do projektu.

Warto powtórzyć, że uniwersalne radio Hama DIR355BT to świetny wybór. Jego zgrabny design będzie pasował do każdej kuchni. Funkcje radia Hama DIR355BT pozwolą Ci wykorzystać je jako tradycyjne radio lub radio cyfrowe. Możesz nawet użyć go jako głośnika do odtwarzania utworów ze Spotify. Podcasty są szczególnie godne uwagi, ponieważ do ich słuchania nie musimy używać naszego telefonu. Zamiast tego Hama łączy się z serwerem.

To radio jest idealnym towarzyszem do Twojej kuchni i mieszkania. Brakuje Ci dobrych rytmów podczas przygotowywania kotletów schabowych? Ten gadżet sprawi, że każda czynność w kuchni będzie przyjemniejsza, jestem tego pewna!

Produkt do testu dostarczył dystryubutor marki Hama Polska: hamamobile.pl