Wtorek, 21 maja 2024

Słuchawki douszne, dokanałowe czy nauszne? Które są zdrowsze?

29 stycznia 2023

Prawdopodobnie słyszałeś przekonanie, że zbyt dużo muzyki może uszkodzić Twój słuch. Być może zastanawiałeś się, czy słuchawki są lepsze dla Twojego zdrowia. Bez obaw! W dzisiejszym artykule rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa słuchawek. Dowiedz się, które słuchawki, douszne czy nauszne, są bezpieczniejsze.

Rodzaje słuchawek - słuchawki nauszne

Zamknięte słuchawki nauszne 

Dostępne są trzy rodzaje słuchawek dousznych: półotwarte, zamknięte i otwarte. Pierwsze z nich ściśle przylegają do nauszników. Taka konstrukcja pozwala na całkowitą izolację dźwięku. Jest to szczególnie przydatne, jeśli nie chcesz przeszkadzać innym. Dzieje się tak, ponieważ tylko Ty możesz słyszeć muzykę.

Zamknięte słuchawki zapewniają izolację dźwięku, dzięki czemu jesteś całkowicie wolny od zewnętrznych hałasów. Chociaż może to być świetny sposób na słuchanie muzyki i nie słyszenie hałasów z zewnątrz, może to również sprawić, że będzie to niebezpieczne, jeśli jesteś na ruchliwej ulicy.

Ten typ słuchawek jest znany z doskonałej jakości basów. Słuchawki z zamkniętym tyłem są świetne do słuchania utworów, które mają głęboki, niskiej jakości dźwięk. Słuchawki nie dotykają bezpośrednio kanału słuchowego, więc możesz czuć się spokojny o higienę. Niestety, zamknięte słuchawki utrudniają prawidłowy przepływ powietrza. Ponieważ pod ich konstrukcją robi się ciepło, powstaje idealne środowisko do rozwoju bakterii. Z powodu braku wentylacji, wysokiego ciśnienia akustycznego, łatwo o ból ucha lub głowy.

Słuchawki nauszne otwarte i słuchawki nauszne półotwarte

Słuchawki nauszne otwarte lub półotwarte nie mają szczelnej konstrukcji. Zamiast tego są pokryte siatką, która pozwala na swobodne przepuszczanie powietrza. Nie ma to wpływu na ciśnienie dźwięku. Takie słuchawki są cenione przez wielu, ponieważ wytwarzają czystszy dźwięk i są bardziej przestrzenne. Nawet wytrawni koneserzy muzyki docenią wysoką jakość muzyki, którą mogą usłyszeć.

Najlepiej używać ich w cichych miejscach, na przykład podczas pracy przy komputerze. Słuchawki te nie są tak skuteczne w izolowaniu dźwięku jak model zamknięty. Dlatego są świetnym wyborem do użytku domowego. Nie będą nadwyrężać uszu i można w nich usłyszeć dzwonek do drzwi, szczekanie psów czy wołanie dziecka.

Słuchawki wokółuszne

Słuchawki wokółuszne są wygodniejsze niż słuchawki zamknięte. Dlatego uważa się je za zdrowsze od słuchawek zamkniętych. Jednak nadal może być tu generowane wysokie ciśnienie akustyczne.

Słuchawki wokółuszne wytwarzają wysokiej jakości dźwięk z mocnym basem, a czasami muzyka wychodzi na wierzch. Można ich używać w domu lub na zewnątrz.

Słuchawki douszne

Najpopularniejszym typem słuchawek są douszne. Nie są one popularne ze względu na ich higienę. Często wkładamy słuchawki do uszu, a następnie wrzucamy je do kieszeni lub torebki. Można temu zapobiec, przechowując słuchawki w pudełku i dezynfekując je.

Słuchawki douszne są również krytykowane za bezpośrednie dopasowanie do ucha. Może to powodować utratę słuchu. Jak głośny musi być dźwięk, aby był bezpieczny dla naszych uszu Lekarze są zgodni, że powinien on wynosić 85 dB. Choć słuchanie muzyki poniżej tej częstotliwości nie spowoduje uszkodzenia słuchu, większość ludzi każdego dnia przekracza zdrową granicę głośności dźwięku. Robi to przede wszystkim po to, aby zagłuszyć dźwięki z zewnątrz, takie jak rozmowy w tramwaju i innych pasażerów. Jak możesz rozwiązać ten problem? Szukaj słuchawek, które mają funkcję ANC. Możesz słuchać muzyki bez nadwyrężania uszu.

Słuchawki z ANC - czy warto ją stosować?

ANC (Active noise cancellation) to funkcja redukcji szumów i wyciszania hałasu. Słuchawki z funkcją redukcji szumów wykrywają dźwięki z otoczenia i tworzą "przeciwdźwięk", który eliminuje hałas z zewnątrz. Następnie jest on wyciszany. Jest to najlepsza opcja dla osób, które lubią głośną muzykę, ale jednocześnie chcą chronić swój słuch.

Jeśli słuchasz muzyki na zalecanym poziomie głośności, funkcja ta nie będzie dla Ciebie przydatna. Jeśli mieszkasz w dużym mieście, wyciszona muzyka i brak ANC to dobry pomysł.

Czy słuchawki dokanałowe są szkodliwe?

Słuchawki dokanałowe mogą izolować dźwięki nawet wtedy, gdy nie ma ANC. Są one wkładane do kanału słuchowego i działają jak stopery do uszu. Stwarza to możliwość wprowadzenia do ucha bakterii. Należy je trzymać pod przykryciem i dezynfekować tak samo, jak w przypadku słuchawek dousznych.

Słuchawki dokanałowe powinny być używane ostrożnie. Zwróć uwagę na głośność każdej muzyki. Dzieje się tak dlatego, że dźwięk jest wprowadzany bezpośrednio do kanału słuchowego. Ta rada nie spowoduje uszkodzenia słuchu.

Douszne czy dokanałowe - zdrowie przede wszystkim

Które słuchawki wybrać: In-ear czy Over-Ear? Trudno jest określić, który typ jest lepszy. Oba mają swoje zalety i wady. Słuchawki otwarte są najlepsze, jeśli szukasz słuchawek do użytku w domu.

Jakich słuchawek powinieneś używać poza domem? Przy prawidłowym użytkowaniu, słuchawki nie powodują nadwyrężenia słuchu. Kiedy decydujesz się na słuchawki, które powinieneś kupić, weź pod uwagę swój styl życia.

Nie odpuszczaj sobie słuchawek dousznych i wokółusznych, jeśli uwielbiasz ich jakość dźwięku. Zawsze powinieneś zwracać uwagę na głośność i robić przerwy podczas noszenia słuchawek, aby zapewnić swoim uszom powietrze.

Jeśli jednak uwielbiasz kompaktowość słuchawek dokanałowych lub dousznych, nie musisz z nich rezygnować! Jak już wspomnieliśmy, musisz zadbać o higienę. Warto poszukać modelu, który posiada funkcję ANC, aby mieć pewność, że nie przekroczysz zalecanej głośności i nie uszkodzisz swojego słuchu.