Poniedziałek, 22 lipca 2024

Kable audio – rodzaje kabli głośnikowych

20 stycznia 2023

Do przesyłania dźwięku niezbędny jest kabel audio. Których kabli należy użyć: XLR czy jack? Czy drogie kable są naprawdę konieczne? Ten artykuł pomoże Ci poprowadzić Cię w procesie decyzyjnym.

Kabel Jack - co to jest?

To złącze jest często używane do podłączania zestawów słuchawkowych. Złącza te są dostępne w dwóch standardowych rozmiarach (3,5 mm lub 6,35 mm). Jack 3,5 mm (znany również jako mini-jack) jest używany do podłączania domowego sprzętu audio, takiego jak system kina domowego. Może być również używany do podłączania urządzeń przenośnych, takich jak tablet lub smartfon, do przenośnego głośnika. Jack 6,35 mm może być używany do podłączania aktywnych głośników lub instrumentów muzycznych do stołów mikserskich i interfejsów audio. Istnieją kable, które są specjalnie wykonane dla gitar elektrycznych. Można również znaleźć kable głośnikowe ze złączem jack. Nie nadają się one jednak do podłączania pasywnych głośników do wzmacniacza (lub do głośnika we wzmacniaczu gitarowym), ze względu na ich dużą średnicę. Nie powinno się używać do tego celu standardowych kabli jack.

Gniazdo TS, TRS I TRRS

Najpopularniejsze złącze, jack TS jest używane do instrumentów z wyjściem mono, takich jak gitara elektryczna. Może być jednak stosowane również w urządzeniach z osobnymi połączeniami dla lewego (L) lub prawego (R) kanału. Gniazda TRS są odpowiednie dla urządzeń z wejściem i wyjściem stereo. Można je wykorzystać do podłączenia małych głośników do smartfonów lub klawiatur. Złącze to służy do równoważenia sygnałów mono w studiu. Zmniejsza to zakłócenia, zwłaszcza przy długich kablach. Wyobraź sobie, że masz dwa głośniki monitorowe z wyjściami jack oraz interfejs audio z wejściami. Najpierw sprawdź, czy mają one połączenia synchroniczne, czy niesynchroniczne. Aby zapewnić czysty sygnał, użyj kabli TRS Jack, jeśli są zbalansowane. Jeśli nie zależy Ci na tym lub nie słyszysz różnicy między nimi, możesz użyć kabli TS lubXLR.

Istnieją trzy rodzaje końcówek rysika: R (Ring), T (Tip) i S (Sleeve). Wtyk TS ma dwa styki. Jeden to referencyjny (na korpusie), a drugi to sygnałowy (na końcówce). Złącze TRS posiada trzy punkty kontaktowe. Złącza TRRS również posiadają trzy styki.

Co to jest Kabel XLR?

Kabel XLR może być kablem audio, który posiada wtyczkę XLR. Wtyk XLR ma trzy piny męskie lub żeńskie na źródle sygnału audio (np. mikrofonie). Trzy otwory znajdują się na urządzeniu odbierającym sygnał, takim jak mikser, i mają albo męskie, albo żeńskie piny. Trzy przewody są podłączone do wtyczki za pomocą kabla. Kable XLR służą do przesyłania zbalansowanego sygnału monofonicznego. Złącze to zmniejsza zakłócenia nawet przy długich kablach. Złącza XLR są stosowane w mikrofonach, mikserach, mikserach i sprzęcie studyjnym. Złącza XLR oferują pewne zalety w stosunku do gniazd TRS. Są bardziej wytrzymałe i mogą być zablokowane, aby zapobiec ich usunięciu. Niektóre wejścia mogą być używane zarówno z gniazdami XLR, jak i jack.

Kabel RCA - co to jest?

Złącza RCA (chinch) składają się z centralnego palca otoczonego metalowym pierścieniem (męskie) lub centralnego otworu otoczonego i zabezpieczonego cylindrem (żeńskie). Złącze to jest używane do łączenia domowych systemów audio i sprzętu DJ. Na każdym końcu większości kabli RCA znajdują się dwa złącza. Dwa gniazda są wymagane do przesyłania sygnału stereo. Większość złączy RCA można znaleźć w kolorze czerwonym lub białym. Czerwony kolor RCA odpowiada prawemu kanałowi. Biały odpowiada lewemu kanałowi. Kable RCA przesyłają sygnał niezbalansowany. Należy unikać stosowania zbyt długich kabli niezbalansowanych, aby uniknąć zakłóceń.

Czym jest kabel głośnikowy?

Kable głośnikowe, znane również jako przewody głośnikowe, służą do łączenia głośników, głównie pasywnych lub subwooferów. Nie mogą być one zasilane z gniazdka elektrycznego. Aby działały, potrzebują wzmacniacza. Kable głośnikowe łączą głośniki ze wzmacniaczem. Niektóre mają złącza typu jack, a inne mają złącza blokujące. Złącza te mogą mieć dwa lub cztery piny. Złącza dwupinowe są odpowiednie w większości sytuacji. Kabel 4-pinowy jest przydatny w przypadku większej ilości połączeń. Można używać jednocześnie kabli 2- i 4-biegunowych.

Kabel adaptera i wtyczka adaptera

Kabel adapterowy jest wykonany z innym złączem na każdym końcu. Na przykład gniazdo minijack 3,5 mm na jednym końcu i gniazdo 6,35 mm na drugim. Kabel ten pozwala połączyć ze sobą dwa urządzenia, które mają różne wejścia lub wyjścia. Kabel adapterowy jest lepszy niż złącze adapterowe, ponieważ w przypadku tego ostatniego mogą wystąpić zakłócenia. Wtyczka adapterowa jest przydatna, jeśli poruszasz się w obszarze z innymi połączeniami. Możesz zrobić swój własny kabel lub możemy zrobić go dla Ciebie.