Poniedziałek, 22 lipca 2024

Kabel AUX do samochodu – jaki wybrać?

3 stycznia 2023

Kable AUX są wymagane w starszych samochodach, które nie mają nowoczesnych odtwarzaczy multimedialnych. Kable te podłączają się do wejścia radiowego i pozwalają na słuchanie muzyki ze smartfona. Oto, co należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego rodzaju kabla.

Kabel AUX do samochodu - co warto wiedzieć?

Pomimo swojej tajemniczej i często pomijanej nazwy, kable AUX są wszystkim dobrze znane. Od dziesięcioleci są wykorzystywane przez wiele urządzeń audio i najczęściej służą do podłączenia słuchawek lub mikrofonów. Są tak powszechne, że można je znaleźć w niemal wszystkich radiach i odtwarzaczach samochodowych. Złącze AUX przesyła sygnał stereo o dwóch kanałach.

Wtyk 3,5 mm jest standardem dla kabli AUX. Jest ona również znana jako minijack. Warto zaznaczyć, że istnieją dwa rodzaje kabli AUX, z czego nie każdy zdaje sobie sprawę.

Możemy bowiem wyróżnić wtyczki z 3 i 4 pinami. Pierwsze z nich służą do transportu sygnału wyjściowego z urządzeń odtwarzających dźwięk. Mogą one również przesyłać sygnał wejściowy z urządzenia odtwarzającego dźwięk, najczęściej poprzez mikrofon, który jest dołączony do zestawu słuchawkowego.

Liczba charakterystycznych pierścieni na metalowych obudowach terminali w obu standardach pozwala na ich rozróżnienie. Trzy charakterystyczne pierścienie występują na wtyczkach 4-pinowych, natomiast na 3-pinowych tylko dwa. Zaleca się, aby kable miały cztery piny, ponieważ za ich pośrednictwem do samochodu przesyłany jest dźwięk stereo.

Kabel AUX do samochodu - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jest wiele opcji jeśli chodzi o kable AUX. Jakość kabla jest tym, na czym powinniśmy się skupić. Ma ona wpływ na jego wytrzymałość i elastyczność. Należy zwrócić uwagę na skuteczność oplotu, a także jego grubość i materiały, z których został wykonany. Najbardziej prestiżowe kable posiadają terminale, które są pozłacane, co poprawia czystość i stabilność przekazu dźwięku.

Jeśli wejście w samochodzie jest uszkodzone lub zabrudzone, nawet najlepsze kable nie będą działać. Nawet najlepsze kable nie będą działać w takich przypadkach. Powinniśmy również zwrócić uwagę na długość kabli, aby urządzenie odtwarzające dźwięk mogło być bezpiecznie umieszczone na desce rozdzielczej lub siedzeniu pasażera.

Co zrobić, gdy telefon lub odtwarzacz nie ma wyjścia AUX?

Jeśli wyjście AUX w telefonie, tablecie lub komputerze, który chcesz podłączyć do samochodu, nie jest dostępne, nie ma problemu. Dostępnych jest wiele adapterów, które można podłączyć do tego portu.

Po przeciwnej stronie znajdziesz standardowe wejście USB. Niektóre modele pozwalają również na bezprzewodową komunikację Bluetooth. Jest to świetna opcja, gdyż nie musimy wyciągać telefonu z kieszeni.