Poniedziałek, 22 lipca 2024

Jakie słuchawki bezprzewodowe wybrać? Poradnik.

10 stycznia 2023

Słuchawki to urządzenie, które pozwala na słuchanie, odtwarzanie radia, a nawet prowadzenie rozmów telefonicznych. Słuchawki pozwalają nam odciąć się od świata i wsłuchać się w dźwięki tworzone przez membrany.

Słuchawki zapewniają prywatność. Słuchawki pozwalają na słuchanie muzyki i oglądanie filmów bez przeszkadzania innym. Jakie słuchawki warto wybrać?

Jakie są rodzaje słuchawek?

W celu zaspokojenia potrzeb klientów producenci oferują szeroki wybór słuchawek. Dostępnych jest wiele rodzajów słuchawek: przewodowe i bezprzewodowe, otwarte i zamknięte, a także douszne, nauszne, wokółuszne i nauszne. Istnieją również specjalne słuchawki dla profesjonalistów. Istnieją słuchawki dla sportowców i słuchawki, które nadają się na przykład dla graczy.

  • Słuchawki nauszne
  • Słuchawki douszne
  • Słuchawki True Wireless
  • Słuchawki biznesowe
  • Słuchawki dla sportowców
  • Słuchawki gamingowe

Słuchawki można również podzielić ze względu na rodzaj komunikacji, przewodowe lub bezprzewodowe.

Istnieje wiele czynników, które mogą różnicować słuchawki, w tym jakość dźwięku, wygoda i wygląd. Pomożemy Ci wybrać najlepsze słuchawki dla Twoich potrzeb.

Jakie słuchawki są najlepsze do Twojego smartfona?

Słuchawki douszne są najlepszą opcją dla słuchawek do smartfonów lub telefonów. Można je włożyć bezpośrednio do małżowiny usznej.

Inną opcją są słuchawki douszne. Umieszczone są głęboko w kanałach słuchowych i lepiej tłumią dźwięki z zewnątrz. Są też mniej narażone na wypadnięcie. Dla niektórych osób mogą być niewygodne, więc warto sprawdzić przed zakupem.

W obu przypadkach chodzi jednak o małe słuchawki, które można nosić w kieszeni i połączyć z telefonem, aby słuchać muzyki lub radia.

Takie słuchawki są niezwykle wygodne i potrafią wydobyć dźwięk wysokiej jakości. Można również dzielić się swoją muzyką ze znajomymi, dając jedną z takich słuchawek innej osobie.

Szukając słuchawek do smartfona, warto zwrócić uwagę na pilota, który jest dołączony do kabla. Taki pilot pozwoli na przełączanie się między utworami bez konieczności wyjmowania smartfona z ręki. Dobrym pomysłem są chowane słuchawki. Dzięki temu słuchawki nie będą się plątać. Długość kabla nie powinna przekraczać 1,5 metra.

Słuchawki TWS

Ogromną popularność zdobywają tzw. słuchawki prawdziwie bezprzewodowe. Różnią się one całkowicie od tradycyjnych słuchawek tym, że nie mają łączącego je kabla. Słuchawki True Wireless są niewielkie i wygodnie mieszczą się w uszach. Słuchawki te często wyposażone są w wygłuszenie, które blokuje zewnętrzne hałasy. Dzięki temu świetnie sprawdzają się zarówno podczas uprawiania sportu, jak i w komunikacji miejskiej.

Jakie słuchawki do słuchania muzyki w domu?

Para dobrych słuchawek wokółusznych to najlepsza opcja do słuchania muzyki w domu. Skutecznie wytłumią one wszelkie hałasy i pozwolą w pełni cieszyć się muzyką. Warto zwrócić uwagę na długość i wygodę takich słuchawek. Dłuższy kabel zapewni większy komfort użytkowania. Jeszcze lepszym wyborem są słuchawki bezprzewodowe. Słuchawki bezprzewodowe pozwolą nam podłączyć się do telewizora lub komputera, a następnie wygodnie położyć się na łóżku.

Wysokiej jakości słuchawki muzyczne powinny zapewniać doskonałą jakość dźwięku. Dlatego tak ważne jest zwrócenie uwagi na zakres częstotliwości oraz impedancję głośników. Więcej o tych parametrach dowiesz się w dalszej części artykułu.

Jakie słuchawki do gier?

Słuchawki wokółuszne są najlepsze dla graczy. Całkowicie blokują hałas otoczenia i nie uciskają uszu nawet przy dłuższym noszeniu. Nie ma znaczenia czy gramy na konsoli, czy na komputerze, słuchawki do PS5 nie będą się niczym różnić od tych do PC.

Gry online wymagają komunikacji, dlatego ważne jest, aby wybrać słuchawki gamingowe z mikrofonem. Mikrofon może być częścią słuchawek lub może być odłączony. Pozwoli to na większą elastyczność.

Słuchawki gamingowe nie muszą być najlepsze, ale powinny być wygodne. Miękki pałąk ochroni Cię przed bólem głowy, a wielostopniowa regulacja pomoże. Słuchawki powinny idealnie przylegać do głowy. Regulacja głośności i fikuśny design to dwie kolejne zalety słuchawek dla graczy. Dzięki temu podkreślają one naturę gracza.

Jakie słuchawki dla sportowców?

Na słuchawki dla sportowców nadają się wszelkie słuchawki Bluetooth. Bezprzewodowe słuchawki do biegania nie są konieczne, ale nie będą ograniczać Twoich ruchów. Zarówno słuchawki douszne, jak i wokółuszne sprawdzą się w zależności od tego, jaki sport uprawiasz, jednak te drugie pozwolą na większą swobodę.

Jakie słuchawki do biegania?

Najlepsze słuchawki do biegania to takie, które nie wypadną z uszu mimo ciągłych wstrząsów, jakich będzie doświadczać Twoje ciało. Możesz wybrać słuchawki z uchwytem za uszami lub słuchawki z pałąkiem, który biegnie z tyłu głowy. Pamiętaj, że uprawiając sport powinniśmy skupić się na aktywności fizycznej, a nie martwić się o wypadające słuchawki.

W przypadku biegania i jazdy na rowerze nie zaleca się stosowania słuchawek dousznych. Takie słuchawki mogą służyć do izolowania dźwięków otoczenia, przez co możliwe jest przeoczenie zbliżającego się samochodu.

Słuchawki na siłownię

Mamy więcej opcji dla mniej "ruchliwych" aktywności, takich jak jazda na rowerze czy siłownia. Większe słuchawki na uszy można stosować w zależności od osobistych preferencji. Pomijając odporność na pot, wodę, a w przypadku słuchawek przewodowych możliwość przypięcia kabla do koszulki za pomocą klipsa, słuchawki dla sportowców mają jeszcze inne zalety.

Czym wyróżniają się słuchawki dla biznesu?

Większość słuchawek przeznaczonych dla biznesu wykorzystuje słuchawki nauszne. Są one wykorzystywane przede wszystkim do telekonferencji i rozmów telefonicznych. Konsultanci telefoniczni mogą bez problemu korzystać z tego typu słuchawek, ponieważ mają one wbudowany mikrofon.

Można spotkać się z wariantami posiadającymi tylko jedną słuchawkę. Pozwala to na prowadzenie rozmowy, a jednocześnie na utrzymywanie kontaktu z osobami znajdującymi się w pobliżu. Dostępne są słuchawki stereofoniczne, jeśli wolisz lepszą jakość dźwięku.

Jakie są istotne parametry dobrych słuchawek?

Zależy Ci na słuchawkach, które mają dobrą jakość dźwięku. Upewnij się, że sprawdzisz parametry techniczne. Należą do nich pasmo przenoszenia, zakres dynamiczny i impedancja.

Charakterystyka częstotliwościowa słuchawek

Odpowiedź częstotliwościowa to sposób na sprawdzenie, jaki zakres częstotliwości obsługują słuchawki. Najczęściej spotykany zakres częstotliwości to 20 Hz - 20000 Hz. Jest to zakres, który jest słyszalny dla ludzkiego ucha. Możesz chcieć szukać słuchawek, które mają zarówno częstotliwości poniżej 20Hz, jak i powyżej 20000Hz. Te dźwięki nie są słyszalne, ale mogą być odczuwalne.

Dynamika słuchawek

Kolejnym parametrem jest dynamika głośników. Jest on wyrażany w decybelach i wskazuje na głośność głośnych i cichych dźwięków. Wyższe wartości pozwolą słuchawkom dokładniej odtworzyć dźwięk cykania świerszczy, jak i dźwięk silnika odrzutowego bez konieczności regulowania głośności. Parametr ten jest szczególnie ważny, jeśli słuchawki są używane do słuchania muzyki o szerokim zakresie dynamiki (np. muzyki klasycznej).

Impedancja słuchawek

Ostatnim parametrem jest impedancja głośników. Jest ona wyrażana w Ohmach (ang. Ohms). Zwykłe słuchawki, które są przeznaczone do używania ze smartfonem lub laptopem, mają impedancję około 30 Ohm. Profesjonalne słuchawki będą miały impedancje wyższą niż 300 Ohm. Takie słuchawki nie nadają się do słuchania muzyki na telefonie. Będą też wymagały dodatkowego wzmacniacza do pracy, ale takie słuchawki zapewnią najwyższą jakość dźwięku.

Jakie są dodatkowe funkcje słuchawek?

Do słuchawek można dodać różne funkcje, które zwiększą wrażenia dźwiękowe i komfort użytkowania.

  • Bezpośredni dźwięk do ucha, E.A.R. Słuchawki Sennheiser wykorzystują ergonomiczną funkcję Acoustic Refinement. Pozwala to na skierowanie dźwięku bezpośrednio do ucha dzięki zastosowanym materiałom, a także dobrze wyprofilowanej komorze dźwiękowej.
  • Active Noise Cancelling - funkcja ANC (Active noise cancellation) pozwala na aktywne tłumienie lub redukcję hałasu otoczenia. Jest to przydatne np. podczas podróży w zatłoczonych środkach transportu publicznego. Słuchawki z aktywną redukcją szumów często wyposażone są w akumulator. Należy pamiętać o jego częstym ładowaniu lub wymianie.

Czego szukać w uniwersalnych słuchawkach?

Możesz wybierać spośród różnych uniwersalnych słuchawek, jeśli nie jesteś pewien, do czego mają służyć słuchawki. Dobre słuchawki uniwersalne sprawdzą się w każdej sytuacji. Pozwolą Ci słuchać muzyki w domu, połączą się ze smartfonem i umożliwią komunikację z innymi graczami podczas gry. Możesz ich również użyć do rozmowy ze znajomymi i rodziną przez Skype.

Słuchawki nauszne i wokółuszne to najlepsze uniwersalne słuchawki. Powinny mieć mikrofon i wtyczkę jack. Jest to standard dla urządzeń mobilnych, a także smartfonów i komputerów.

Bardzo przydatny będzie pilot, za pomocą którego można zmieniać głośność lub zmieniać utwory. Atutem będzie również odłączany mikrofon i kabel. Jeśli planujesz zabrać słuchawki w podróż, zajmą one mniej miejsca w torbie.